Hľadáte hodnoty EIGRP timer-ov?

by

Zdravím Vás kolegovia.

Veľmi často sa v teórii na našich CCNA kurzoch stretávate s nutnosťou zistiť alebo overiť hodnoty časovačov alebo “timerov” v smerovacích protokoloch. RIP a OSPF problémové nie sú, EIGRP na druhej strane má niekoľko záľudností v tom ako časovače v tomto protokole fungujú.

Na nasledovnom obrázku je ukážka z našich prezentácií, na ktorom sú zhrnuté príklady fungovania časovačou v protokoloch RIP, OSPF a EIGRP.

ste si všimli, že EIGRP hold-down timer nie je používaný lokálne na smerovači, ale je spolu s hello paketom odoslaný k susedovi, a susedný smerovač bude vami nastavený hold-down timer používať na Vás!

Toto fungovanie, akokoľvek užitočné, malo v starších verziách IOS systému problém, že ste pomocou show príkazov nemali možnosť poriadne zistiť hodnoty hello a hold-down časovačov nastavených na rozhraniach.

Jediné čo sa dalo zistiť bol hello časovač pomocou príkazu “show ip eigrp interface detail”. Ukážku môžete vidieť na nasledovnom obrázku.

novšom však nájdeme tento príkaz dostatočne obohatený a môžeme tak vďaka tomuto príkazu zistiť aj hold-down timer.

Na predošlom obrázku si všimnite nastavovanie týchto časovačov pre každé rozhranie samostatne.

PS: Pre vaše potreby príkazy na nastavenie týchto časovačov sú “ip hello-interval eigrp 1 25” a “ip hold-time eigrp 1 100”. Tieto príkazy nastanie pre EIGRP v AS “1” časovače hello na 25 sekúnd a hold-down na 100 sekúnd.

Preto ak na teste CCNA2 dostanete EIGRP zadanie a nieto po Vás bude chcieť overiť EIGRP hodnoty časovačov, ak Vám spomenutý “show” príkaz nedá hodnotu hold-down časovača, musíte sa upokojiť bude s prehľadaním “show running-config”.

Druhá možnosť je pozerať meniace sa hodnoty na susednom smerovači v “show ip eigrp neighbour”  až dokiaľ sa hodnota hold-down suseda neinkrementuje na novú hold-down hodnotu. Ukážku si môžete pozrieť na nasledovnom obrázku.

Ďakujem Vám za pozornosť a dúfam, že ste si takto so mnou mohli zhrnúť problematiku hľadania hodnôt časovačov v EIGRP.

S pozdravom

Peter Havrila, CCNP, Inštruktor RCNA FIIT STU

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: