Skryté príkazy IOS

by

„A keď si dáte otáznik, tak sa vám zobrazia všetky commandy, ktoré môžete vyťukať.“ Nehovoril vám toto váš inštruktor náhodou? Ak áno, tak klamal 🙂 IOS má aj takzvané skryté príkazy, tie po zadaní otáznička nevidíte, ani nie sú doplnené tabulátorom, ale sú tam. Sedia v útrobách IOS a čakajú. Sú to väčšinou príkazy, ktoré sú v štádiu testovania a niekedy v budúcej verzii budú zverejnené, alebo sú to príkazy, ktoré by mali ostať schované pred zvedavými očami, alebo sú to tak trocha deštrukčné príkazy. Tak poďme ničiť routre.

Prvý skrytý príkaz, čo mi udrel do okuliarov, je test crash. Príkaz má otestovať správanie sa routra po padnutí tým, že ho zhodí. Najskôr treba zadať príkaz:

Router# test crash

Vybehne nám hláška, ktorá nás upozorňuje, že router crashne. Treba ťuknúť klávesu „C“ (musí to byť veľké C), enter a následne si môžeme vybrať pád. Router by sa mal sám reštartnúť a ak nie, tak mu treba dopomôcť. Príkaz je však užitočný pri testovaní správania sa pri rôznych chybách IOS.

Ďalší zaujímavý príkaz sa používa v IP telefónii. Príkaz

Router# csim start <number>

emuluje telefónny hovor. Príkaz je vhodný, ak nemáte fyzický prístup k telefónom, alebo ste až moc leniví sa poprechádzať. Pokiaľ vytáčame existujúce číslo, spojenie sa naozaj uskutoční a telefón zvoní. Príkaz je jeden zo základných testovacích príkazov pri testovaní spojenia.

Desiatky ďalších skrytých príkazov možno nájsť napríklad aj na tejto stránke http://www.elemental.net/~lf/undoc/
Mnohé z týchto príkazov dnes už nájdete ako štandardné príkazy IOS. Väčšina príkazov je však z kategórie show a debug. Spomeniem ešte jeden veľmi zaujímavý príkaz a to:

Router# test transmit

Pozrite si ho a eventuálne si ho skúste na cviku. Vygeneruje paket na želanie a otestuje tak spojenie.

Teraz tak rozmýšľam, neotvoril som Pandorinu skrinku? Už to vidím ako nám budete na najbližšom stretku zhadzovať routre. O niektorých ozaj deštrukčných príkazoch som však radšej pomlčal…

Filip Burda

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: